A jó dolgok is járhatnak stresszel

Címszavakban

Tanulj marketingpszichológiát! Csak 5775 Ft

Amikor a stresszről beszélünk, a legtöbben elsőként negatív életeseményekre gondolnak, pedig a pozitív változások is rendesen megbolygathatják a hétköznapokat. Az alábbi lista olyan örömteli vagy épp előremutató történéseket tartalmaz, amelyek sokszor jó érzéssel töltenek el, de bizony komoly alkalmazkodást és érzelmi munkát követelnek. Így, hiába vágytál rájuk, hiába érezted „hű, de jó lenne, ha…” – előfordulhat, hogy az újdonság izgalmát stresszes időszak kíséri.

1. Új munkahely vagy előléptetés

Végre megvan az áhított karrierlépés. Az eufória közepette azonban a korábbi munkakapcsolatok megváltoznak, új felelősségek várnak, és talán az elvárások is magasabbak. Az otthon melegéből hirtelen kemény bizonyítási kényszerbe csöppenhetsz, ami fokozott stresszel járhat.

2. Házasság vagy eljegyzés

Az esküvő napja sokak szerint „életünk legboldogabb” pillanata. Ugyanakkor a szervezés, a rokoni kör kibővítése, a közös életről való tervek – mind komoly érzelmi és anyagi nyomást okozhatnak. A házasságba lépés nem csupán egy szeretetteljes igen, hanem a két ember új, közös identitásának megalkotása is.

3. Gyermekáldás

A kisbaba érkezése egy család legnagyobb öröme, de alvásmegvonással, anyagi terhekkel, új felelősségekkel és a párkapcsolati dinamikák megváltozásával jár. Ráadásul az anyák mellett az apák is megélhetnek „szülés utáni” depressziós tüneteket, a hirtelen nyakukba szakadó családfői teendők miatt.

4. Költözés vagy új otthon vásárlása

Bővíteni vagy jobb környékre költözni maga a megvalósult álom. De az ingatlanügyletek stresszesek, a költözés fárasztó, ráadásul az ismeretlen szomszédság, a feltérképezetlen szolgáltatások komoly bizonytalansági faktort adnak a mindennapokhoz. Ráadásul az anyagi terhek szintén kiemelkedőek lehetnek.

5. Új kapcsolat és a „lilaköd”

Amikor ránk talál egy friss szerelem, a világ kinyílik és felszabadulunk. De az érzések intenzitása, a régi párkapcsolati minták elengedése, a baráti kör reakciói mind olyan tényezők, amik belső feszültséget szülhetnek. Az eufória közepette sem szabad elfelejteni, hogy egy új kapcsolat felépítése idő- és energiaráfordítást kíván.

6. Tanulmányok megkezdése vagy újrakezdése

Egy frissen megszerzett tanulmányi lehetőség rengeteg perspektívát nyithat – emelkedő karrieresélyek, szellemi fejlődés, új ismeretségek. Ám a vizsgák, a tanulásra fordított idő és az esetleges munka-tanulás-család hármas egyensúlyozása gyakran jelentős nyomás alá helyezi az embert.

7. Nagy utazás vagy külföldre költözés

Mindenki álmodozik arról, hogy világot lát vagy belekóstol egy másik ország életébe. Ám a lelkesedés mögött ott húzódik a nyelvi nehézség, a kulturális sokk, a megszokott társas kör elhagyása és az új közegbe való beilleszkedés kihívása. Ha nem készülsz fel rá lelkileg, a kaland gyorsan lidércnyomássá válhat.

8. Saját vállalkozás indítása

Egy saját cég beindítása a legkreatívabb és legizgalmasabb időszak lehet, de a vállalkozói lét sok bizonytalansággal jár. Az ügyfélszerzés, a pénzügyi kockázatok, a szerződések jogi útvesztői nap mint nap szorongást okozhatnak, bármilyen szenvedélyes is az ötleted.

Miért lehetnek stresszesek ezek a „jó dolgok”?

„A pozitív életesemények gyakran teljes átalakulást igényelnek: megszokott ritmusunk, énképünk és kapcsolati hálónk is más fényben tűnik fel.”

  • Új szerepek és elvárások: Egy sikeres vizsga után talán elvárják tőled, hogy rögtön brillírozz a szakmádban; egy előléptetésnél pedig duplázódik a felelősséged.
  • Környezeti nyomás: A rokonok, barátok, ismerősök, munkatársak is megváltozott szemmel néznek rád. Olykor az ő lelkesedésük vagy kritikájuk is plusz terhet ró rád.
  • Kockázat és bizonytalanság: A jövő mindig tartogathat meglepetéseket, a nagy álmok megvalósítása során gyakran érezzük, hogy „mi van, ha nem sikerül?”.

Hogyan kezeld a pozitív életesemények nyomását?

  1. Légy tudatos és készülj fel: A tudatos tervezés és a lehetséges nehézségek előrejelzése hatalmas segítség. Az önismeretnek és a reális céloknak kulcsszerepük van.
  2. Merj segítséget kérni: Ne hidd, hogy csak a negatív kríziseknél fordulhatsz támogatásért. Egy boldog esemény körüli szervezés vagy az új helyzethez való alkalmazkodás is lehet olykor megterhelő.
  3. Figyelj az egyensúlyra: Még a legszebb változások során is ügyelni kell, hogy maradjon „én-idő”, és ne fojtsanak el a kötelezettségek.
  4. Normalizáld a hullámvölgyeket: Természetes, ha egy boldog pillanatot olykor aggódás és stressz követ. Nem vagy „furcsa” azért, mert a várva várt esemény extra feszültséget szül.
  5. Fejleszd a megküzdési stratégiáidat: Relaxáció, sport, beszélgetés a barátokkal, naplóírás, mindfulness – a pozitív stressz is könnyebben kézben tartható, ha tudatosan vezeted le.

Zárásul

A pozitív események nyújtotta lelkesedés és boldogság valóban a legjobb ajándék az életben, mégis érdemes emlékezni rá, hogy minden változás igényel némi áldozatot. Ha szem előtt tartod, hogy az örömteli pillanatok közepette is lehet nehéz, akár feszültségekkel teli időszakod, könnyebben elfogadod a saját reakcióidat, és kevesebb bűntudattal, szorongással kell megküzdened. Így ezek az élmények valóban teljessé és fejlődési lehetőséggé válnak, nem pedig rejtett stresszforrássá.

Címkék:

Korábbi cikkek

Legfrissebb

Népszerűek

Woman with psychologist in the office

Az emberi magatartás meghatározó tényezői

Az emberi magatartás rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amelyet számos külső és belső tényező befolyásol. A modern pszichiátria és magatartástudomány szemlélete szerint ezek a hatások egymással kölcsönösen összefüggve, folyamatos dinamikában alakítják ki azt az egyéni „viselkedésprofilt”, amelyet magunkénak nevezünk. Ha mélyebben meg akarjuk érteni a genetika, a biológiai folyamatok és a szociális környezet szerepét, akkor...
Papercut head with jigsaw puzzle pieces on blue background

Bevezetés a pszichiátriába

A pszichiátria, mint az emberi magatartás zavarainak és ezek gyógykezelésének tudománya, a mindennapi élet számos területével fonódik össze. Meggyőződésem, hogy a magatartás zavaraiban szenvedők többsége semmiképp sem tekinthető „őrültnek”: sokkal inkább arról van szó, hogy az érzelmi, hangulati vagy személyiségműködéssel kapcsolatos problémák időnként komplex, mégis gyógyítható, terápiás megközelítést igénylő folyamatokként jelentkeznek. Az elmegyógyászat fogalma olykor...
Psychological Therapy

Carl Gustav Jung pszichológiai öröksége

Carl Gustav Jung (1875–1961) svájci pszichiáter és a mélylélektan egyik meghatározó alakja, aki az analitikus pszichológia megalapítójaként máig vitán felül álló hatást gyakorolt a pszichológiára és a kultúrára. Pszichológiai öröksége rendkívül összetett: az általa bevezetett fogalmak – mint a kollektív tudattalan, az archetípusok, az introvertált és extrovertált személyiségtípusok, az anima és animus, valamint számos más...
woman with white rose at funeral in church

Útmutató a temetésre való felkészüléshez

Egy szeretett személy elvesztése és a temetésre való készülődés életünk egyik legnehezebb kihívása. Ilyenkor egyszerre kell szembenéznünk a gyakorlati teendőkkel – mint az öltözködés, a szertartás menete vagy a részvétnyilvánítás módja – és a lelkünkben kavargó erős érzelmekkel. Ez az útmutató empatikusan és kulturálisan érzékenyen igyekszik segíteni abban, hogy kézzelfogható támogatást nyújtson mind a gyakorlati...

Lépj velem kapcsolatba

© Copyright 2025