A jó dolgok is járhatnak stresszel

Címszavakban

Tanulj marketingpszichológiát! Csak 5775 Ft

Amikor a stresszről beszélünk, a legtöbben elsőként negatív életeseményekre gondolnak, pedig a pozitív változások is rendesen megbolygathatják a hétköznapokat. Az alábbi lista olyan örömteli vagy épp előremutató történéseket tartalmaz, amelyek sokszor jó érzéssel töltenek el, de bizony komoly alkalmazkodást és érzelmi munkát követelnek. Így, hiába vágytál rájuk, hiába érezted „hű, de jó lenne, ha…” – előfordulhat, hogy az újdonság izgalmát stresszes időszak kíséri.

1. Új munkahely vagy előléptetés

Végre megvan az áhított karrierlépés. Az eufória közepette azonban a korábbi munkakapcsolatok megváltoznak, új felelősségek várnak, és talán az elvárások is magasabbak. Az otthon melegéből hirtelen kemény bizonyítási kényszerbe csöppenhetsz, ami fokozott stresszel járhat.

2. Házasság vagy eljegyzés

Az esküvő napja sokak szerint „életünk legboldogabb” pillanata. Ugyanakkor a szervezés, a rokoni kör kibővítése, a közös életről való tervek – mind komoly érzelmi és anyagi nyomást okozhatnak. A házasságba lépés nem csupán egy szeretetteljes igen, hanem a két ember új, közös identitásának megalkotása is.

3. Gyermekáldás

A kisbaba érkezése egy család legnagyobb öröme, de alvásmegvonással, anyagi terhekkel, új felelősségekkel és a párkapcsolati dinamikák megváltozásával jár. Ráadásul az anyák mellett az apák is megélhetnek „szülés utáni” depressziós tüneteket, a hirtelen nyakukba szakadó családfői teendők miatt.

4. Költözés vagy új otthon vásárlása

Bővíteni vagy jobb környékre költözni maga a megvalósult álom. De az ingatlanügyletek stresszesek, a költözés fárasztó, ráadásul az ismeretlen szomszédság, a feltérképezetlen szolgáltatások komoly bizonytalansági faktort adnak a mindennapokhoz. Ráadásul az anyagi terhek szintén kiemelkedőek lehetnek.

5. Új kapcsolat és a „lilaköd”

Amikor ránk talál egy friss szerelem, a világ kinyílik és felszabadulunk. De az érzések intenzitása, a régi párkapcsolati minták elengedése, a baráti kör reakciói mind olyan tényezők, amik belső feszültséget szülhetnek. Az eufória közepette sem szabad elfelejteni, hogy egy új kapcsolat felépítése idő- és energiaráfordítást kíván.

6. Tanulmányok megkezdése vagy újrakezdése

Egy frissen megszerzett tanulmányi lehetőség rengeteg perspektívát nyithat – emelkedő karrieresélyek, szellemi fejlődés, új ismeretségek. Ám a vizsgák, a tanulásra fordított idő és az esetleges munka-tanulás-család hármas egyensúlyozása gyakran jelentős nyomás alá helyezi az embert.

7. Nagy utazás vagy külföldre költözés

Mindenki álmodozik arról, hogy világot lát vagy belekóstol egy másik ország életébe. Ám a lelkesedés mögött ott húzódik a nyelvi nehézség, a kulturális sokk, a megszokott társas kör elhagyása és az új közegbe való beilleszkedés kihívása. Ha nem készülsz fel rá lelkileg, a kaland gyorsan lidércnyomássá válhat.

8. Saját vállalkozás indítása

Egy saját cég beindítása a legkreatívabb és legizgalmasabb időszak lehet, de a vállalkozói lét sok bizonytalansággal jár. Az ügyfélszerzés, a pénzügyi kockázatok, a szerződések jogi útvesztői nap mint nap szorongást okozhatnak, bármilyen szenvedélyes is az ötleted.

Miért lehetnek stresszesek ezek a „jó dolgok”?

„A pozitív életesemények gyakran teljes átalakulást igényelnek: megszokott ritmusunk, énképünk és kapcsolati hálónk is más fényben tűnik fel.”

  • Új szerepek és elvárások: Egy sikeres vizsga után talán elvárják tőled, hogy rögtön brillírozz a szakmádban; egy előléptetésnél pedig duplázódik a felelősséged.
  • Környezeti nyomás: A rokonok, barátok, ismerősök, munkatársak is megváltozott szemmel néznek rád. Olykor az ő lelkesedésük vagy kritikájuk is plusz terhet ró rád.
  • Kockázat és bizonytalanság: A jövő mindig tartogathat meglepetéseket, a nagy álmok megvalósítása során gyakran érezzük, hogy „mi van, ha nem sikerül?”.

Hogyan kezeld a pozitív életesemények nyomását?

  1. Légy tudatos és készülj fel: A tudatos tervezés és a lehetséges nehézségek előrejelzése hatalmas segítség. Az önismeretnek és a reális céloknak kulcsszerepük van.
  2. Merj segítséget kérni: Ne hidd, hogy csak a negatív kríziseknél fordulhatsz támogatásért. Egy boldog esemény körüli szervezés vagy az új helyzethez való alkalmazkodás is lehet olykor megterhelő.
  3. Figyelj az egyensúlyra: Még a legszebb változások során is ügyelni kell, hogy maradjon „én-idő”, és ne fojtsanak el a kötelezettségek.
  4. Normalizáld a hullámvölgyeket: Természetes, ha egy boldog pillanatot olykor aggódás és stressz követ. Nem vagy „furcsa” azért, mert a várva várt esemény extra feszültséget szül.
  5. Fejleszd a megküzdési stratégiáidat: Relaxáció, sport, beszélgetés a barátokkal, naplóírás, mindfulness – a pozitív stressz is könnyebben kézben tartható, ha tudatosan vezeted le.

Zárásul

A pozitív események nyújtotta lelkesedés és boldogság valóban a legjobb ajándék az életben, mégis érdemes emlékezni rá, hogy minden változás igényel némi áldozatot. Ha szem előtt tartod, hogy az örömteli pillanatok közepette is lehet nehéz, akár feszültségekkel teli időszakod, könnyebben elfogadod a saját reakcióidat, és kevesebb bűntudattal, szorongással kell megküzdened. Így ezek az élmények valóban teljessé és fejlődési lehetőséggé válnak, nem pedig rejtett stresszforrássá.

Címkék:

Korábbi cikkek

Legfrissebb

Népszerűek

Broken heart cookie on red - concept breaking up, divorce, ending relationship, brokenhearted

Hogyan találhatod meg önmagad egy szakítás után?

Ha egy friss szakítás után az az érzés kísér, hogy elveszítetted önmagad, nem vagy egyedül. Sokak számára a párkapcsolat olyannyira a mindennapok részévé válik, hogy amikor véget ér, mintha hirtelen minden megkérdőjeleződne: Ki vagyok én a másik nélkül? Mihez kezdjek most a szabadidőmmel? Hogyan találhatok vissza a saját igényeimhez, céljaimhoz és szenvedélyeimhez? Az önismereti gyakorlatok...
Young couple break up

Újrakezdés egy válás után: Így építs erősebb és egészségesebb kapcsolatokat

Ha túl vagy egy váláson, valószínűleg úgy érzed, mintha kiszakadtál volna a saját életedből. A megélt feszültség, a bizonytalanság, és a hirtelen „minden megváltozott” érzése egyszerre nehezedhet rád. Mégis, ez a helyzet egy új kezdet lehetőségét is magában hordozza. A válás után ugyanis, bármennyire is fájó, sokan lényegében egy tiszta lappal indulnak, és jobban megismerhetik...
Relationship breakup

A visszatérő kapcsolat illúziója – Miért próbálkozunk újra és újra?

Ha valaha is voltál már olyan helyzetben, hogy egy régi kapcsolat hirtelen visszatért az életedbe, vagy éppen te magad kerested újra a volt partneredet, akkor biztosan jól ismered azt a különös kettősséget: egyszerre vonz a „nagy újrakezdés” lehetősége, miközben egy belső hang figyelmeztet, hogy „valószínűleg semmi nem változott”. Ezt a jelenséget nevezzük a visszatérő kapcsolat...
Couple breaking up the relationship

Amikor nem tudsz továbblépni: Hogyan dolgozd fel az érzelmi függőséget egy szakítás után?

Amikor egy szakítás után képtelen vagy továbblépni, és folyamatosan úgy érzed, mintha érzelmi bilincsek tartanának fogva, valójában jó eséllyel egyfajta függőségi állapotot élsz át. Az „érzelmi függőség” kifejezés nemcsak azt jelenti, hogy hiányzik valaki, hanem azt is, hogy a mindennapi életedben, a döntéseidben, sőt még a jövőképedben is állandóan a volt partnered árnyéka vetül rád....

Lépj velem kapcsolatba

© Copyright 2025