Az érzelmi trauma és a fizikai egészség közötti szoros kapcsolat egyik figyelemre méltó példája az úgynevezett „gyászórák” vagy „özvegyi szív” szindróma. A kifejezés arra utal, hogy egy szeretett személy elvesztése után a fájdalom vagy stressz olyan mértékben megterhelheti a szervezetet, hogy szívproblémák, akár kardiomiopátia is kialakulhat. Dajka Gábor egri Gyászfeldolgozás Módszer® Specialista is felhívta a figyelmet arra, hogy a veszteség által kiváltott intenzív érzelmi reakciók közvetlen hatással lehetnek a szív működésére.
Özvegyi szív szindróma (Takotsubo Kardiomiopátia)
Az özvegyi szív szindróma valójában egy szívbetegség, amelyet elsősorban erős érzelmi stressz, például egy hozzátartozó halála válthat ki. A tudományos elnevezése a Takotsubo Kardiomiopátia, mert a bal kamra alakja ilyenkor egy speciális, japán „takotsubo” nevű edényre emlékeztet. A szindróma következtében a szívizmok átmenetileg gyengülnek vagy megváltoznak, és bár a legtöbben idővel felépülnek, a folyamat hosszabb időt is igénybe vehet.
A fiziológiai válasz és a stressz szerepe
Az intenzív gyász olyan szimpatikus idegrendszeri választ eredményez, amely során megemelkedik a stresszhormonok szintje és változások léphetnek fel a vérnyomásban, a pulzusban és egyéb szív- és érrendszeri funkciókban. Sokan a fájdalom és a sokk hatására fizikai tüneteket tapasztalnak, például mellkasi nyomást, légszomjat vagy erős szívdobogás-érzést. Ezeknek a tüneteknek az oka, hogy a szívizom a túlzott stressz miatt nem működik megfelelően, így átmeneti vagy ritkább esetben tartós károsodás is előfordulhat.
Kezelés és a felépülés folyamata
Az özvegyi szív szindróma kezelése többnyire támogató ellátást jelent: monitorozás, a szív terhelésének csökkentése és az állapot súlyosságától függő orvosi beavatkozások. A legtöbb esetben a páciensek teljes gyógyulásra számíthatnak, bár a felépülés időt igényel. A rehabilitáció során az egészséges életmód (kiegyensúlyozott táplálkozás, rendszeres testmozgás), valamint a stresszkezelési technikák (relaxáció, gyászfeldolgozás, pszichoterápia) kiemelt fontosságúak.
Kockázatok és gyakoriság
Az özvegyi szív szindróma legtöbbször idősebb nőknél jelentkezik, de alapvetően bárkit érinthet, aki erős érzelmi megrázkódtatáson megy keresztül. A genetikai hajlam, a meglévő szív- és érrendszeri problémák, valamint az intenzív érzelmi stressz fokozhatják a kockázatot. Bár a jelenség viszonylag ritka, fontos, hogy a környezet és az orvosok is figyeljenek rá, ha hirtelen fellépő, szívproblémákra utaló tünetek jelentkeznek egy súlyos veszteség után.
Az érzelmi és fizikai egészség összefonódása
A „gyászórák” vagy az özvegyi szív szindróma egyértelműen rámutat arra, hogy az érzelmi megterhelés és a testi egészség mennyire szorosan kapcsolódhat egymáshoz. A hozzátartozó elvesztése által kiváltott fájdalom, illetve a hirtelen bekövetkező, erős stressz nem csak a lelket, hanem a testet is meggyengítheti. Ez is azt jelzi, hogy a gyász folyamata rendkívüli odafigyelést, lelkileg és testileg is, valamint megfelelő támogatást igényelhet. A szakemberek (például gyászfeldolgozó specialisták, kardiológusok, pszichológusok) szerepe éppen abban áll, hogy segítsenek ebben a komplex helyzetben és támogassák a mielőbbi felépülést.