Takotsubo kardiomiopátia: gyász és a szív kapcsolata

Címszavakban

Tanulj marketingpszichológiát! Csak 5775 Ft

Az érzelmi trauma és a fizikai egészség közötti szoros kapcsolat egyik figyelemre méltó példája az úgynevezett „gyászórák” vagy „özvegyi szív” szindróma. A kifejezés arra utal, hogy egy szeretett személy elvesztése után a fájdalom vagy stressz olyan mértékben megterhelheti a szervezetet, hogy szívproblémák, akár kardiomiopátia is kialakulhat. Dajka Gábor egri Gyászfeldolgozás Módszer® Specialista is felhívta a figyelmet arra, hogy a veszteség által kiváltott intenzív érzelmi reakciók közvetlen hatással lehetnek a szív működésére.

Özvegyi szív szindróma (Takotsubo Kardiomiopátia)

Az özvegyi szív szindróma valójában egy szívbetegség, amelyet elsősorban erős érzelmi stressz, például egy hozzátartozó halála válthat ki. A tudományos elnevezése a Takotsubo Kardiomiopátia, mert a bal kamra alakja ilyenkor egy speciális, japán „takotsubo” nevű edényre emlékeztet. A szindróma következtében a szívizmok átmenetileg gyengülnek vagy megváltoznak, és bár a legtöbben idővel felépülnek, a folyamat hosszabb időt is igénybe vehet.

A fiziológiai válasz és a stressz szerepe

Az intenzív gyász olyan szimpatikus idegrendszeri választ eredményez, amely során megemelkedik a stresszhormonok szintje és változások léphetnek fel a vérnyomásban, a pulzusban és egyéb szív- és érrendszeri funkciókban. Sokan a fájdalom és a sokk hatására fizikai tüneteket tapasztalnak, például mellkasi nyomást, légszomjat vagy erős szívdobogás-érzést. Ezeknek a tüneteknek az oka, hogy a szívizom a túlzott stressz miatt nem működik megfelelően, így átmeneti vagy ritkább esetben tartós károsodás is előfordulhat.

Kezelés és a felépülés folyamata

Az özvegyi szív szindróma kezelése többnyire támogató ellátást jelent: monitorozás, a szív terhelésének csökkentése és az állapot súlyosságától függő orvosi beavatkozások. A legtöbb esetben a páciensek teljes gyógyulásra számíthatnak, bár a felépülés időt igényel. A rehabilitáció során az egészséges életmód (kiegyensúlyozott táplálkozás, rendszeres testmozgás), valamint a stresszkezelési technikák (relaxáció, gyászfeldolgozás, pszichoterápia) kiemelt fontosságúak.

Kockázatok és gyakoriság

Az özvegyi szív szindróma legtöbbször idősebb nőknél jelentkezik, de alapvetően bárkit érinthet, aki erős érzelmi megrázkódtatáson megy keresztül. A genetikai hajlam, a meglévő szív- és érrendszeri problémák, valamint az intenzív érzelmi stressz fokozhatják a kockázatot. Bár a jelenség viszonylag ritka, fontos, hogy a környezet és az orvosok is figyeljenek rá, ha hirtelen fellépő, szívproblémákra utaló tünetek jelentkeznek egy súlyos veszteség után.

Az érzelmi és fizikai egészség összefonódása

A „gyászórák” vagy az özvegyi szív szindróma egyértelműen rámutat arra, hogy az érzelmi megterhelés és a testi egészség mennyire szorosan kapcsolódhat egymáshoz. A hozzátartozó elvesztése által kiváltott fájdalom, illetve a hirtelen bekövetkező, erős stressz nem csak a lelket, hanem a testet is meggyengítheti. Ez is azt jelzi, hogy a gyász folyamata rendkívüli odafigyelést, lelkileg és testileg is, valamint megfelelő támogatást igényelhet. A szakemberek (például gyászfeldolgozó specialisták, kardiológusok, pszichológusok) szerepe éppen abban áll, hogy segítsenek ebben a komplex helyzetben és támogassák a mielőbbi felépülést.

Címkék:

Related Posts

Legfrissebb

Népszerűek

Business people working in team at office

SolutionCircle 8 lépése: komplex csapatproblémák megoldása

Albert Einstein egyszer azt mondta: „Egy problémát sem oldhatunk meg arról a tudatossági szintről kiindulva, amely azt létrehozta.” Ez az alapvető gondolat a SolutionCircle módszerének lényegét támasztja alá, amely arra ösztönzi a csapatokat, hogy emelkedjenek felül az eddigi gondolkodásmódjukon, és egy magasabb perspektívából közelítsék meg a problémákat. A SolutionCircle módszer nyolc lépését követve bonyolult csoportproblémák...
Group of casual team workers and programmers working on a new project

A SolutionCircle hatékonysága a csapatmunkában

A modern csapatvezetés területén egyre nagyobb figyelem irányul azokra a módszerekre, amelyek segítik a kreativitás és a rugalmasság kibontakozását. Ilyen módszer a SolutionCircle is, amely arra ösztönzi a vezetőket és a csapatokat, hogy a problémák helyett a megoldásokra és az előrelépésre összpontosítsanak. Ez a megoldásorientált szemléletmód különösen hasznos lehet olyan helyzetekben, amikor a hagyományos problémaelemzés...
Confident stylish European mature middle aged business woman leader with thumbs up

Családi vállalkozások dinamikája: hogyan navigáljunk?

A családi vállalkozásokban rejlő erőteljes érzelmi és gazdasági potenciál sok előnnyel járhat, ám ugyanakkor rendkívül bonyolult helyzeteket is előidézhet. A családtagok közti kapcsolatok és az üzleti célok összehangolása nem mindig egyszerű feladat, és gyakran a határok tisztázatlansága vezet a legnagyobb konfliktusokhoz. Úgy vélem, célszerű tudatosan, tervezetten és a modern szervezetfejlesztési kutatások eredményeire támaszkodva kialakítani azt...
at the specialist's appointment psychology diagnostics therapy communication

Peer coaching: egyenrangú vezetők egymást segítve

A coaching világában egyre nagyobb teret hódít a peer coaching, amely az egyenrangú vezetők kölcsönös támogatásán alapul. A peer coaching fogalmát Marshall Goldsmith népszerűsítette, amely szerint két vezető párosban segíti egymás fejlődését. A koncepció egyszerű, mégis hatékony: a vezetők naponta rövid, maximum 5 perces beszélgetésben kérdeznek rá egymás előre meghatározott fejlesztési céljaira, és igen-nem típusú...

Get in Touch

© Copyright 2024 by BlazeThemes