A szakítás mindig egy nehéz és érzelmi dolog, de ha már eldöntötted, hogy meg akarod tenni, akkor a lehető legőszintébben és tisztelettel kell kezelned a helyzetet.
Az időzítés is fontos. Próbáld megválasztani azt az időpontot, amikor mindkettőtöknek van egy kis szabadideje, és nincsenek más zavaró tényezők. Ne szakíts telefonon, üzenetben vagy e-mailben, ha teheted. A személyes találkozó sokkal őszintébb és tiszteletteljesebb.
Amikor találkoztok, légy őszinte, de taktikus. Fejezd ki az érzelmeidet, de kerüld a felesleges bántást. Próbáld megérteni a partnered nézőpontját is, és válaszolj az esetleges kérdéseire.
Végül, adj időt mindkettőtöknek a feldolgozásra és az elengedésre. Szakítás után gyakran szükség van egy kis távolságra, hogy mindkét fél újra megtalálja az egyensúlyát.
A lényeg, hogy bánj a másikkal úgy, ahogy te is szeretnél, hogy bánjanak veled egy ilyen helyzetben.
Ha már mindkettőtöknek volt ideje feldolgozni a történteket, eljöhet az idő, hogy tisztázzátok, milyen formában maradhattok az élet egymás részében, ha egyáltalán. Vannak párok, akik barátokként maradnak, mások inkább a teljes elválást és távolságtartást preferálják. A lényeg, hogy erről közösen, őszintén beszéljetek.
Szakítás után gyakran jönnek az „és ha mégis?” típusú gondolatok. Ilyenkor fontos, hogy légy őszinte magaddal. Ha úgy érzed, valami nincs rendben, vagy újra meg szeretnéd próbálni, akkor ezt is meg kell beszélni. Viszont csak akkor tedd, ha valóban hiszel a kapcsolat javulásában, és nem csak a magánytól vagy félelemtől vezérelve cselekszel.
Az emberek sokszor hajlamosak az exük „megfigyelésére” a közösségi médiában szakítás után. Ez általában nem segít a továbblépésben, sőt, gyakran csak további fájdalmat és zavart okoz. Ha úgy érzed, hogy ez segíthet, akkor talán jó ötlet egy időre elkerülni a másik online jelenlétét is.
A szakítás fájdalmas, de gyakran szükséges lépés. Mindkét félnek időre és térre van szüksége, hogy újra megtalálja önmagát és továbblépjen. Fontos, hogy ne feledd: minden kapcsolat tanulságokkal jár, és ezek segítenek a személyes növekedésben.
A szakítás után
A szakítás utáni időszakban különösen fontos, hogy vigyázz magadra és az érzelmeidre. Lehet, hogy egy időre nehéz lesz összpontosítani a mindennapokra vagy azokra a dolgokra, amik általában örömet szereznek neked. Ilyenkor segíthet, ha beszélsz valakivel, aki közel áll hozzád, vagy akár szakemberrel is. Egy másik személy nézőpontja sokat segíthet abban, hogy tisztábban lásd a helyzetet, és hatékonyabban kezeld az érzelmeidet.
Ha úgy érzed, készen állsz rá, próbálj meg új dolgokat kipróbálni vagy új emberekkel találkozni. Az új élmények és kapcsolatok segíthetnek abban, hogy új perspektívákat találj és továbblépj. Az új élmények és az önmagadra fordított idő segíthetnek megtalálni azt, amire valójában szükséged van egy kapcsolatban, és talán egy szebb jövőt is építhetsz ennek alapján.
Az sem árt, ha néhány praktikus dolgot is elintézel: például, ha közös számláitok, berendezések, vagy egyéb kötelezettségek vannak, ezeket is tisztázni kell. Minél hamarabb rendezitek ezeket a gyakorlati kérdéseket, annál kevesebb esély van arra, hogy később komolyabb problémákhoz vezessenek.
Mindenekelőtt emlékezz, hogy a szakítás nem feltétlenül kudarc, hanem egy lehetőség az újrakezdésre és a személyes növekedésre. Minden kapcsolat valamit hozzáad az életedhez, még akkor is, ha annak vége szakadt. Az, hogy megtanulsz belőle és továbblépsz, a legfontosabb.
A szakítás utáni időszakban sokan beleesnek abba a hibába, hogy túl sok időt töltenek a múlton rágódva, helyettük hogy a jövőre fókuszálnának. Az analízis és az önvizsgálat természetesen fontosak, de csak addig, amíg konstruktívak. Ha túlságosan belefeledkezel a „mi lett volna, ha” és a „bárcsak” gondolatokba, az csak elakadást és levertséget okozhat.
Ne felejtsd el, hogy a jövő még előtted áll, és sok lehetőség vár rád. A múltban történtek nem határozzák meg azt, kik lehetünk a jövőben. A szakítás lehetőséget ad arra, hogy újra felfedezd, mi tesz boldoggá, és mi az, amit valójában szeretnél egy kapcsolattól.
Az önfejlesztés nem csak azt jelenti, hogy jobban megismered önmagad; segíthet abban is, hogy később erősebb és egészségesebb kapcsolatokat alakíts ki. Lehet, hogy most fáj minden, és talán úgy érzed, hogy sose lesz már jobb, de az idő és a törődés gyakran segít a gyógyulásban.
És utolsóként, de nem utolsósorban, ne felejtsd el, hogy rendben van, ha segítséget kérsz. Lehet, hogy egy barát, egy családtag vagy egy szakember lesz az, aki a legjobban tud segíteni. Az érzelmi támogatás és a konstruktív visszajelzés segíthetnek abban, hogy jobban érezd magad, és könnyebben találd meg az utadat ebben a nehéz időszakban.